تخریب بتن

بتن

تخریب بتن

از نرم افزار ABAQUS چه می دانید؟

چهارشنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۴، ۰۸:۴۹ ب.ظ

نرم افزار آباکوس یکی ازقوی ترین نرم افزار های شبیه سازی به کمک کامپیوتر است که در علم مکانیک گسترش قابل توجهی یافته است . ABAQUS یک مجموعه از برنامه های مدلسازی بسیار توانمند است که …

لطفأ ادامه مطلب را ببینید…

 مبتنی بر روش اجزاء محدود , قابلیت حل مسائل از یک تحلیل خطی ساده تا پیجیده ترین مدلسازی غیر خطی را دارا می باشد . این نرم افزار دارای مجموعه المانهای بسیار گسترده ای می باشد که هر نوع هندسه ای را می توان بصورت مجازی توسط این المان ها مدل کرد . همچنین از ویژگی ها این نرم افزار می توان به گسترده بودن مدل های مواد مهندسی که سبب کارایی برای گستره عظیمی از مواد چون فلزات , لاستیک ها , پلیمر ها , کامپوزیت ها , بتن ها , فوم های فنری و همچنین مواد موجود در زمین مانند خاک و سنگ , می شود .

این نرم افزار در سال ۱۹۷۸ توسط David Hibbitt , Bengt Karlsson , Paul Sorensen تولید شد. در ابتدا برای کاربرد در انرژی هسته ای و مهندسی حفاری طراحی شده بود چرا که مهندسین در این شاخه ها به ابزاری برای مطالعه مسائل پیچیده و غیر خطی نیاز داشتند. از آنجا که این نرم افزار بر اساس مسائل غیر خطی بنا گذاری شده توانایی بالایی جهت شبیه سازی جهان واقعی دارد.

این نرم افزار به کاربر توانایی مدل کردن پیچیده ترین پدیده ها را با در نظر گرفتن اثرات بسیار ظریف می دهد. بدین ترتیب با توسعه دامنه وسیع صنایع در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ این نرم افزار به عنوان نرم افزار منتخب در میان سایر نرم افزار ها جایگاه ویژه ای یافت.

نرم افزار ABAQUS شامل سه محصول اصلی زیر است:

۱- ABAQUS/Standard: این محصول برای حل مسایل متداول در اجزا محدود مانند انواع تحلیل های استاتیکی، دینامیکی، حرارتی و…. که همه آنها گزینه هایی برای مواد غیر خطی دارند طراحی شده است.

۲- ABAQUS/Explicit: این محصول روی آنالیز دینامیکی گذرا و آنالیز نیمه استاتیکی همچون سقوط آزاد، تصادفات و پروسه تولید تمرکز دارد.

۳- ABAQUS/CAE: این بخش یک محیط کامل مدل سازی SOLVER نرم افزار ایجاد می کند. به علاوه به کمک آن امکان دسترسی مستقیم به مدلCAD وجود دارد. مش بندی و تصویر سازی نیز به کمک این بخش آسان تر انجام می گیرد.

با وجود امکانات فوق ABAQUS یک برنامه سطح بالای FEM است که با اهداف عمومی به منظور مدل کردن رفتار اجسام تحت اعمال بار های خارجی طراحی شده است.

ویژگیهای نرم افزارSimulia Abaqus 6.10.1:

توانایی حل مسائل استاتیکی و دینامیکی

*  توانایی مدل کردن تغییر شکل های بزرگ در حالت های دو بعدی و سه بعدی

* کتابخانه وسیعی از المان ها شامل مجموعه کاملی از المان های پیوسته، المانPlate ،Shell ،Beam و ….

* توانایی بالا در مدل کردن تماس یا برخورد -کتابخانه پیشرفته مواد شامل جامد های الاستیک پلاستیک، فومف بتن، خاک، مواد پیزو الکتریک و…..

محیطهای ABAQUS نرم افزار ABAQUS/CAE به محیطهای زیر تقسیم شده است:

محیط Part: در این محیط کار مدلسازی هندسی قطعات انجام می گیرد.

محیط Property: در این محیط کار تعریف خصوصیات مواد مورد تحلیل، تعریف پروفیل سطح مقطع، نسبت دادن خواص تعریف شده به قطعات و…. انجام می گیرد.

محیط Assembly: در این محیط کار مونتاژ قطعات مختلف در صورت وجود در یک تحلیل انجام می گیرد. در واقع موقعیت هندسی قطعات را کاربر تعیین می کند.

محیط Step: در این محیط گامهای حل مساله انتخاب می شوند. در اینجاست که کاربر نوع حل گر را نیز مشخص می کند.

محیط Interaction: در این محیط خاصیت فیزیکی تماس بین سطوح تعیین می شود.

– محیط Load: در این محیط بارگذاری و شرایط مرزی تعیین می گردد.

محیط Mesh: در این محیط کار المان بندی مدل انجام می شود.

محیط Job: در این محیط با تعریف یک job، کاربر شروع حل مسئله را به پردازشگر اعلام میکند.

محیط Visualization: در این محیط کاربر نتایج حل را مشاهده می کند.

نمونه ای از شبیه سازی های انجام شده توسط ABAQUS در قسمت های مختلف صنعت به شرح زیر می باشد:

* آنالیز غیر خطی و تخمین میزان تخریب اجزا یک سازه

* بهینه سازی طراحی با در نظر گرفتن تحلیل کمانش تحت فشار

* آنالیز توزیع ترک در پنل های بدنه هواپیما

* تحلیل پرچ ها

* شبیه سازی سیستم غلتک تولید مقاطع فولادی و آهنی(rolling maill) برای بهینه کردن تعداد دوران و پیش بینی خصوصیات محصول

* ایجاد user–defined material subroutine برای در نظر گرفتن واکنش های غیر خطی نایتینول در وسایل پزشکی

از نسخه ۶٫۳ به بعد این نرم افزار نیازی به نوشتن دستورات برای ایجاد مدل، مش بندی و حل آن نبوده و با امکانات محیط ABAQUS/CAE می توان مدل را به صورت کامل ایجاد نموده و تحلیل کرد.

* قابلیت نصب بر روی تمام ویندوزها از جمله ایکس پی و ویندوز۷


نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی